طرح احسان و نیکوکاری

امام امیرالمؤمنین علیه السلام پیوسته از فقیران و یتیمان دست گیری می كردند. روح انفاق گری آن حضرت، چه در زمان محرومیت از خلافت و چه در دوران بازگشت به خلافت، لحظه ای آرام نگرفت. آن بزرگوار دفاع از مستمندان و كمك به بینوایان را به جایی رسانده بودند كه به پرداخت حقوق بیچارگان از بیت المال قناعت نمی كردند، بلكه از مخارج شبانه روزی خود كم می گذاشتند و در راه خدا انفاق می كردند؛ شخصا برای بیگانگان كار می كردند و حاصل دست رنج خود را به ستم دیدگان می دادند.ابن ابی الحدید درباره آن حضرت می نویسد: «علی روزها روزه می گرفت و خوراك خود را به دیگران می داد و با دست خویش نخلستان های بعضی از یهود را آب یاری می كرد. دست هایش در اثر آب كشی آبله می زد، اما درامد خود را به مستمندان می داد.»در شأن آن حضرت، همان بس كه آیه ذیل درباره او نازل شد، آن هنگام كه انگشتری خود را در نماز به سائل داد: «انّما ولیّكُمُ اللّهُ و رسولُه و الَّذینَ آمنوا الّذینَ یُقیمونَ الصَّلوةَ و یؤتونَ الزَّكوةَ و هُم راكعون»سرپرست و رهبر شما تنها خداست و پیامبر او و آن ها كه ایمان آورده اند و نماز به پا می دارند و در حال ركوع، زكات (صدقه) می پردازند. در این باره ابوذر غفاری می گوید: «ای مردم، روزی از روزها با رسول خدا صلی الله علیه و آله در مسجد نماز می خواندم، سائلی وارد شد و از مردم تقاضای كمك كرد، ولی هیچ كس چیزی به او نداد. او دست خود را به آسمان بلند كرد و گفت: خدایا! تو شاهد باش كه من در مسجد رسول تو تقاضای كمك كردم، ولی كسی جواب مساعد به من نداد. در همین حال، علی علیه السلام كه در حال ركوع بود، با انگشت كوچك دست راست خود اشاره كرد. سائل نزدیك آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بیرون كرد. پیامبراكرم صلی الله علیه و آله كه در حال نماز بود، این ماجرا را مشاهده كرد. هنگامی كه از نماز فارغ شد، سر به سوی آسمان بلند كرد و چنین گفت: خداوندا! برادرم موسی از تو تقاضا كرد روح او را وسیع گردانی و كارها را بر او آسان سازی و گره از زبان او بگشایی تا مردم گفتارش را درك كنند؛ و نیز موسی درخواست كرد هارون را كه برادرش بود وزیر یا یاورش قرار دهی و به وسیله او نیرویش را زیاد كنی و در كارهایش شریك سازی. خداوندا! من محمّد پیامبر و برگزیده توام، سینه مرا گشاده كن و كارها را بر من آسان ساز. از خاندانم علی را وزیر من گردان تا به وسیله او پُشتم قوی و محكم گردد.» ابوذر می گوید: «هنوز دعای پیامبر صلی الله علیه و آله پایان نیافته بود كه جبرئیل نازل شد و به پیامبر گفت: بخوان! پیامبراكرم صلی الله علیه و آله فرمود: چه بخوانم؟ گفت: بخوان: «انّما ولیُّكُم اللّهُ و رسولُهُ و الّذین آمنوا الّذینَ یقیمونَ الصّلوة و یؤتون الزكوةَ و هم راكعون.»


خیریه توانبخشان گل نرگس بدنبال تحقق رضایت ولی الله الاعظم ارواحنا فداه با ورود در عرصه میدان مقدسی را فراهم نموده ، که برای مسلمانان عاقبت اندیش با گذشت و احسان از سرمایه تلاش و عمر خویش مدال پر افتخار واقف بودن را کسب نمایند و با تلاش عالمانه و عاشقانه زمینه رسیدن به این جایگاه والا را برای مشتاقان میسر سازد .از این رو با راه اندازی طرح احسان و نیکوکاری زمینه را فراهم نموده تا مومنین و علاقمندان با هر تمکن مالی و هر میزان دلخواه ولو اندک ، (نصب آب سرد کن برای اماکن عمومی ، تجهیز کتابخانه های عمومی ، تجهیزات و دستگاههای پزشکی برای درمانگاه های خیریه ،مساعدت برای بازسازی اماکن مذهبی و آموزشی که خیریه دنبال خواهد کرد ، سهیم باشند .


لذا چنانچه برای شرکت در این طرح تمایل دارید با ما باشید ، وجوهتان را به حساب موسسه خیریه توانبخشان براساس روش های حمایت از موسسه واریز نمایند.

شماره حساب موسسه :بانک توسعه تعاون

1606/111/3456468/1

شماره کارت موسسه :بانک توسعه تعاون

5029087000175078

شماره شبا :بانک توسعه تعاون

IR05022016061113456468001


طرح احسان و نیکوکاری